Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które...
Szukaj wyników w...
Henio

Gothic 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Tematów założyłem jednocześnie kilka, bo jeśli chodzi o kultowość gry, to mimo frekwencji na forum, myślę że mogłyby być problemy z połapaniem się w dyskusji.

Panie i Panowie, ponadkulturowa gra - Gothic!

Gothic 2, wydany 29 listopada 2002 roku, mimo niemieckiego producenta i tak zwanego 'GameDeva' z austrii - "JoWood Entertainment AG", podbił polską scenę gier RPG 
drugą odsłoną kultowej gry "Gothic 1" - jego kontynuacją, jak również niezależnym dodatkiem do podstawowej wersji gry - "Gothic 2: Noc Kruka". 
Fani Polskiej sceny gier RolePlaying po prostu pokochali niemiecką produkcję firmy Piranha bytes - Gothic - która (ośmielę się zaryzykować stwierdzenie) 
została przyjęta przez Polskich fanów gier RPG cieplej niż przez graczy spośród wszelkich innych 'znanych nam dotychczas krańców świata!'. 

W drugiej części tej kultowej gry ponownie wcielamy się w rolę "Bezimiennego", który po licznych przygodach w Górniczej Dolinie związanych ze swym 
znajomym Xardasem zdołał obalić magiczną barierę trzymającą w odosobnieniu zbrodnialców wobec korony króla Myrtany. Teraz mamy okazję poznać portowe 
miasto Khorinis, wierne królowi, spotykamy przyjaciół, których poznaliśmy w poprzedniej odsłonie przygód "Beziego" i kontynuujemy jego przygody toczące się 
w tym niezwykle klimatycznym świecie stworzonym przez Piranha Bytes Studio.

Moim zdaniem gra nie ma sobie równych i mimo historii związanych z utraceniem prawa do posługiwania się TradeMarkiem i tytułem serii "Gothic" przez 
ich prawowitych stwórców (czyt. Piranha Bytes Studio), tytuł ten zasługuje na naszą uwagę nie ze względu na jedną, czy nawet w niektórych przypadkach na dwie 
części, ale za całokształt stworzonego klimatu i fabuły, które są dotychczas niepowtarzalne (chyba że mówić o ówczesnym duplikacie "Gothic'a" - "Elexie") 
i wciąż są odkrywane przez Polskich, jak i zagranicznych, fanów serii głębiej i głębiej.

W tym temacie zaczepię Was z zapytaniem o kolejną odsłonę gry studia Piranha bytes, którą uważam za równie ponadczasową, jak jest poprzednik
(nawet wobec dzisiejszych następców gatunku), serii - Gothic 2, jak i Gothic 2: Noc Kruka. Co myślicie o drugiej części tej gry i jej jakże rozbudowującym 
podstawową rozgrywkę rozszerzeniu? Jakie fanowskie modyfikacje polecacie?

Zapraszam do dyskusji 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grałem zarówno w Gothic 2 jak i noc kruka. Uważam, że noc kruka znacznie ułatwił gre. W końcu możemy dostać się do straży miejskiej czy klasztoru w łatwiejszy sposób.  Głównie mam tu na myśli klasztor: wystarczy znaleźć posążek innosa zamiast przyprowadzić owce z farmy onara wraz z daniną 1000 złota, co w początkowym okresie gry było wyzwaniem. Na plus można zaliczyć powrót postaci, które wystąpiły w G1. W ten sposób wiemy co stało się z krukiem, fortuno, snafem a przede wszystkim thorusem i magami wody.

Co do samej rozgrywki, ponownie mamy do czynienia z interesującą fabułą. Świat jest o wiele większy niż w g1, i to bez dodatku który oddaje nam do dyspozycji nową lokację tj. Jarkendar. Usprawnieniu uległa szata graficzna, nastąpiła również zmiana w mechanizmie walki mieczem.

Dla mnie najbardziej podobał się klasztor co wynika z mego upodobania do magii.  Był to zupełnie oddzielny budynek, zaznaczony wyraźnie na mapie. Droga prowadząca do klasztoru, klimatyczna muzyka, Najwyższa Rada, próba ognia och.. Do tego wyraźny szacunek ludzi do magów ognia. To wszystko sprawiało, że granie magiem dawało mi większą satysfakcję niż w g1.

Do gothica 2, tak jak i do g1, wrócę na pewno. Myślę, że obecnie każdy gracz gothica czeka na polskie modyfikacje, tj. Dzieje Khorinis i Kroniki Myrtany. To będą jedyne modyfikacje, w które mam zamiar grać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi